Concept Pod Mini III, 3 Rectangular Pod, White or Yellow, Driving Beam (8 EA)
Concept Pod Mini III, 3 Rectangular Pod, White or Yellow, Driving Beam (8 EA)
Concept Pod Mini III, 3 Rectangular Pod, White or Yellow, Driving Beam (8 EA)
- Premium LED vehicle lighting | High output | Durable construction | Easy installation | DOT/SAE compliant
- Yellow strobe warning function for added safety
- Yellow backlit Daytime Running Lights (DRL) for enhanced visibility
- Vehicle-specific kits available for integration with factory bumpers or grills
- Includes harness and digital switch for ease of use
- Compatible with 12V, 24V, and 48V DC power systems
- Weatherproof IP67 rating ensures protection against harsh environmental conditions
- Powerful 900-lumen light output per module
- Kits of eight (8) deliver a powerful 7,200-lumen output, surpassing the performance of most off-road light bars.
- Dual-beam projector optics provide two driving beams in one package
- Included 4 white pod and 4 yellow pod
Information:
Universal Fitment| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 1.24 Amps @ 12V DC |
| Beam Pattern | White and Yellow Driving Beam |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6000K/3000K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Dimension | 1" H x 3" W x1.8" D |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 900 Lumen |
| Operating Voltage | 10-30DC Voltage |
| Power Consumption | 14 Watt |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | 5 Years |
| What's Included | 1 x Wiring Harness |
| GTIN | 00732388001002 |