Work Bar Strobe 4, 4 LED Strobe Light, Amber (1EA)
Work Bar Strobe 4, 4 LED Strobe Light, Amber (1EA)
Work Bar Strobe 4, 4 LED Strobe Light, Amber (1EA)
- 12 and 24 VDC compatible
- 3 user-programmable modes
- Single color: Amber
- 23 flash patterns
- Multi-unit synchronization in simultaneous or alternating flash
- Low-profile design with aluminum mounting bezel
- Waterproof connectors included
- Compatible with StrobeLink Harness
- Weatherproof, IP69K rated
- Meets SAE J595 Class I, California Title 13, ECE R65, and R10 requirements
- 6 high-intensity LEDs behind a proprietary optical lens
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 0.9 Amps @ 12V DC |
| Bezel Included | Yes |
| Bezel Material | Cast Aluminum |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Amber |
| Compliance | SAE J595 CLASS 1, California Title 13, ECE R65, R10 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Depth | 0.79 |
| Dimension | 0.94" H x 4.9" L x 0.79" D |
| Emission Code | Legal US |
| Flash Pattern | 23 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 0.94 |
| Housing Material | Cast Aluminum |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| LED Color | Amber |
| LED Count | 6 |
| Length | 4.9 |
| Lens Color | Clear |
| Lens Material | PC (Polycarbonate) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Maximum Amperage | 0.9 |
| Maximum Wattage | 9 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 149 |
| Operating Voltage | 12-24 DC Voltage |
| Patterns | 23 Flash Patterns |
| Power Consumption | 9 Watt |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | Circular connectors with pig tail |
| User-programmable Modes | 3 |
| VHB Tape Included | Yes |
| Voltage | 12 to 24 |
| Warranty | 5 Years |
| Warranty Time | 5 |
| What's Included | Mounting hardware |
| Wire Length | 28 |
| Wire Quantity | 5 |
| GTIN | 00793888979086 |