Features
- Direct replacement for factory 31mm festoon bulb
- Adds more modern LED appearance
- Plug and play simple installation
Overview
Design. The 31mm SMF2 LED bulb is a direct replacement for any 31mm-size bulb commonly found in vanity mirror lights in many vehicles. Populated with two 5050-size SMDs the SMF2 upgrades the factory yellowish incandescent bulb to a more modern LED appearance while adding far more total light output than the factory bulb. The SMF2 was designed with an embedded load resistor and implanted diode for superior reliability. With its durable metal terminals it will fit snugly in the socket and its light weight means it won't vibrate loose over time.
Reliability. Unlike other bulbs on the market this bulb is built with constant-current circuitry along with transient suppression. That means this bulb will last for years not months with no flickering or failure. And like every Diode Dynamics product it's backed by an industry-leading three-year replacement warranty.
Brightness. With 24 lumens of true measured output the SMF2 LED will provide about double the total light compared to your original 31mm-sized bulb. All Diode Dynamics LED lighting is rated with accurate measured lumen figures not calculations or guesses. We test the true output in-house and provide you the real numbers to compare.
Colors. In addition to vibrant colors of blue red amber and green the SMF2 is available in a cool white 6000K and warm white 3000K option as well. Whether you want a modern cool white appearance or a traditional warm white color we have the color to fit your need!
- Direct replacement for your factory bulb
- Molded construction with sturdy double terminals
- Increased output with LED Appearance
- Plug and play simple installation
Information:
Included Quantity: One (1)Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2001-2013 | Acura MDX |
| 1991-2005 | Acura NSX |
| 2007-2018 | Acura RDX |
| 2005-2012 | Acura RL |
| 2002-2006 | Acura RSX |
| 1999-2003 | Acura TL |
| 2009-2014 | Acura TL |
| 2004-2014 | Acura TSX |
| 2010-2013 | Acura ZDX |
| 2004-2011 | Chevrolet Aveo |
| 2004-2008 | Chrysler Crossfire |
| 2001-2005 | Chrysler Sebring |
| 2003-2012 | Honda Accord |
| 1996-2012 | Honda Civic |
| 2007-2014 | Honda Fit |
| 2000-2022 | Hyundai Accent |
| 2006-2017 | Hyundai Azera |
| 2007-2020 | Hyundai Elantra |
| 2007-2009 | Hyundai Entourage |
| 2011-2016 | Hyundai Equus |
| 2009-2016 | Hyundai Genesis |
| 2010-2016 | Hyundai Genesis Coupe |
| 2022-2025 | Hyundai Santa Cruz |
| 2001-2004 | Hyundai Santa Fe |
| 2007-2020 | Hyundai Santa Fe |
| 1999-2001 | Hyundai Sonata |
| 2009-2017 | Hyundai Sonata |
| 1997-2001 | Hyundai Tiburon |
| 2012-2017 | Hyundai Veloster |
| 2001 | Hyundai XG300 |
| 2002-2005 | Hyundai XG350 |
| 2008-2012 | INFINITI EX35 |
| 2003-2012 | INFINITI FX35 |
| 2004-2013 | INFINITI QX56 |
| 2004-2009 | Kia Amanti |
| 2010-2018 | Kia Forte |
| 2013-2017 | Kia Optima |
| 2001-2017 | Kia Rio |
| 2006-2011 | Kia Rio5 |
| 2007-2010 | Kia Rondo |
| 2006-2012 | Kia Sedona |
| 2014 | Kia Sedona |
| 2003-2009 | Kia Sorento |
| 2011-2013 | Kia Sorento |
| 2010-2016 | Kia Soul |
| 2000-2009 | Kia Spectra |
| 2005-2009 | Kia Spectra5 |
| 2005-2019 | Kia Sportage |
| 2011-2016 | Lexus CT200h |
| 2010-2016 | Lexus GX460 |
| 2003-2009 | Lexus GX470 |
| 2008-2013 | Lexus IS F |
| 2010-2013 | Lexus IS250 |
| 2001-2005 | Lexus IS300 |
| 1999-2007 | Lexus LX470 |
| 2008-2011 | Lexus LX570 |
| 2013-2015 | Lexus LX570 |
| 2015-2016 | Lexus NX300h |
| 1999-2003 | Lexus RX300 |
| 2004-2006 | Lexus RX330 |
| 2007-2016 | Lexus RX350 |
| 2006-2008 | Lexus RX400h |
| 2010-2016 | Lexus RX450h |
| 2004-2018 | Mazda 3 |
| 2006-2024 | Mazda MX-5 Miata |
| 2002-2003 | Mazda Protege |
| 2004-2008 | Mazda RX-8 |
| 2007-2008 | Mini Cooper |
| 1994-1999 | Mitsubishi 3000GT |
| 1995-2004 | Mitsubishi Diamante |
| 2000-2012 | Mitsubishi Eclipse |
| 2004-2011 | Mitsubishi Endeavor |
| 1999-2012 | Mitsubishi Galant |
| 2002-2016 | Mitsubishi Lancer |
| 1997-2002 | Mitsubishi Mirage |
| 2000-2006 | Mitsubishi Montero |
| 2003-2019 | Mitsubishi Outlander |
| 1995-1998 | Nissan 240SX |
| 2005-2015 | Nissan Armada |
| 2017-2024 | Nissan Armada |
| 2009-2014 | Nissan Cube |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Average Rated Life | Information Not Available, Information Not Available |
| Bulb Base Type | 31mm, 31mm |
| Bulb Color | Warm White (3000K), Warm White (3000K) |
| Bulb Finish | Clear, Clear |
| Bulb Material | Plastic, Plastic |
| Bulb Technology | LED, LED |
| Bulb Type | LED, LED |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Rendering Index (CRI) | Information Not Available |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Filament Quantity | 1, 1 |
| Filament Type | LED, LED |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| SDR Required Flag | N |
| Secondary Filament Type | No Secondary Filament, No Secondary Filament |
| Secondary Voltage | No Secondary Voltage, No Secondary Voltage |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 3 |
| GTIN | 00691026106977 |