Features
- High-performance OEM-grade replacement
- Custom-engineered optic provides extremely wide intense light output
- Distinctive integrated amber backlight
- Road-legal fog light (SAE F3 compliant)
- Plug and play main beam no modification needed
- Engineered and assembled in USA
Overview
Introducing the Elite Series Fog Lamps: the first OE-style fog lights that were designed for true performance. With a custom-engineered patent-pending optic multi-die automotive emitters and high-power full-copper circuit boards the Elite Series fog light delivers up to 5 times more output than halogen lamps. With a plug-and-play installation this is one of the easiest and most effective upgrades you can make to improve your visibility in inclement weather.
Output that Outperforms. The Elite Series Fog Lamp optic produces a light pattern that is wider than any other aftermarket fog lamp on the market with an 80-degree spread of highly intense light. Even with this extremely wide band of light the pattern is extremely smooth throughout with an extremely sharp cutoff to avoid glare to other drivers including a BMW-style color flicker at the very edge of the pattern. Diode Dynamics engineers accomplished all this while still meeting SAE F3 fog light standards for legal on-road use. Please check your local laws and regulations for aiming installation and applicability.
Backlight Functionality. All Elite Series Fog Lamps come standard with an integrated amber accent light. This backlight feature fully illuminates the main lens with amber LEDs. This feature can be wired to any constant 12-volt source for your desired vehicle function using the included tap connector. It will shut off automatically if the main beam is activated. Check local laws and regulations for acceptable use.
- High-performance OEM-grade replacement
- Custom-engineered optic provides extremely wide intense light output
- Distinctive amber backlight
- Road-legal fog light (SAE F3 compliant)
- Plug and play main beam no modification needed
Information:
Included in the box: Two (2) Elite Series Type A fog lamps. Two (2) H11 4-pin DT backlight tap wires. Two (2) T-taps. Mounting guide.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2013-2018 | Acura ILX |
| 2010-2018 | Acura RDX |
| 2012-2014 | Acura TL |
| 2011-2013 | Acura TSX |
| 2012-2016 | Fiat 500 |
| 2021-2023 | Ford Bronco |
| 2013-2016 | Ford C-Max |
| 2012-2015 | Ford Explorer |
| 2014-2019 | Ford Fiesta |
| 2009-2014 | Ford Focus |
| 2005-2007 | Ford Freestyle |
| 2013-2016 | Ford Fusion |
| 2006-2009 | Ford Mustang |
| 2015-2017 | Ford Mustang |
| 2005-2007 | Ford Ranger |
| 2019-2023 | Ford Ranger |
| 2008-2009 | Ford Taurus X |
| 2010-2018 | Ford Transit |
| 2013-2015 | Honda Accord |
| 2013-2021 | Honda Civic |
| 2012-2014 | Honda CR-V |
| 2013-2016 | Honda CR-Z |
| 2013-2015 | Honda Crosstour |
| 2015-2017 | Honda Fit |
| 2010-2014 | Honda Insight |
| 2019-2020 | Honda Odyssey |
| 2012-2019 | Honda Pilot |
| 2009-2021 | Nissan Frontier |
| 2007-2012 | Nissan Sentra |
| 2017-2019 | Nissan TITAN |
| 2005-2015 | Nissan Xterra |
| 2019-2024 | Ram 1500 |
| 2013-2016 | Scion FR-S |
| 2019-2022 | Subaru Ascent |
| 2013-2017 | Subaru BRZ |
| 2016-2023 | Subaru Crosstrek |
| 2014-2024 | Subaru Forester |
| 2012-2023 | Subaru Impreza |
| 2010-2014 | Subaru Legacy |
| 2022-2025 | Subaru Outback |
| 2015-2021 | Subaru WRX |
| 2015-2017 | Subaru WRX STI |
| 2013-2015 | Subaru XV Crosstrek |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| Bulbs Included | No, No |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Fog Light Case Finish | Black, Black |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Shape | Round, Round |
| Input Power (watts) | 17, 17 |
| Intensity (lux) | 10 200 cd, 10 200 cd |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Fog |
| Measured Output (lumens) | 1 850 lm, 1 850 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Terminal Type | Pin, Pin |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Wiring Harness Included | Yes, Yes |
| GTIN | 00195995127211 |