Add significantly more light output when backing up at night with our Stage Series HitchMount Reverse Light Kit! This kit allows you to mount one SSC1 LED pod in your 2-inch or 2.5-inch trailer hitch receiver.
an additional reverse light that's several times brighter than stock bulbs alone. Plus they automatically come on when the vehicle is put in reverse!
an additional reverse light that's several times brighter than stock bulbs alone. Plus they automatically come on when the vehicle is put in reverse!
Simple Installation. The patent-pending snap-fit design allows you to install this mount in minutes without any drilling or need for a hitch pin. Simply insert the HitchMount into your trailer hitch receiver and the snap-fit side mounts will snap into place. Installation couldn't be easier and takes less than five minutes!
Focused. Traditional optics like reflectors or simple lenses lose light internally and to glare so not all of the light shines on target. Instead the custom-engineered TIR optic in our Stage Series pods collects all of the light from the LED and directs it only where you need it drastically reducing glare and improving total efficiency.
- Allows you to mount an SSC1 LED pod in any 2-inch or 2.5-inch trailer hitch receiver
- Adds reverse light 4th brake light and additional running light
- Simple 5-minute installation
- Optional SafetyStrobe
- Designed and assembled in USA
Information:
Included in the box: One (1) SSC1 Sport HitchMount LED Pod One (1) Snap-In 2.5in Receiver Adapter One (1) 7-Pin trailer single output harness Two (2) Zip ties Installation guideApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2021-2024 | Ford Bronco |
| 2011-2023 | Ford F-150 |
| 2018-2025 | Jeep Wrangler |
| 2010-2024 | Toyota 4Runner |
| 2016-2025 | Toyota Tacoma |
| 2022-2024 | Toyota Tundra |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel |
| Bolt Grade | High |
| Bolt Thread Type | Medium |
| Bulbs Included | No, No |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Department of Transportation Approved | No |
| DOT Approved | No |
| Drilling Required | No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Material | Steel, Steel |
| Input Power (watts) | 12.8 |
| Intensity (lux) | 400 cd, 400 cd |
| Intrusion Rating | IP67 Weatherproof, IP67 Weatherproof |
| Lens Color | Clear, Clear |
| Lens Material | Polycarbonate, Polycarbonate |
| Lens Width | 2, 2 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel, Steel |
| Measured Output (lumens) | 1 030 lm, 1 030 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Wattage | 12.8, 12.8 |
| Wiring Harness Included | Yes, Yes |
| GTIN | 00195995129444 |