Features
- Direct fitment compatible with Ram 1500 2019-2023.
- Allows you to mount one 18 inch light bar in the lower bumper opening.
- CAD-designed for perfect fitment and OEM-like appearance.
- Utilizes existing mounting points for easy installation.
- Highly durable powdercoated steel construction.
- Plug-and-play wiring harness included to power light bars.
Overview
Perfect fitment. The Stealth LED Light Bar Kit compatible with Ram 1500 2019-2023 from Diode Dynamics allows you to easily mount a 18in light bar in the factory lower bumper opening. These application-specific brackets were CAD-designed to install using factory mounting points.This kit retains the factory lower grille for a clean OEM-like appearance.
Designed For Performance. Using optical simulation modeling Diode Dynamics Stage Series light bars have been designed for maximum functionality with compact size custom-engineered TIR optics and a useful beam pattern all in a highly durable package. Our light bars shine light in a highly-functional and useful beam pattern much more focused than older LEDs on the market.
Experience. After over a decade in business Diode Dynamics is the most trusted name in automotive LED lighting. We assemble and engineer products ourselves in the United States for high quality. We pride ourselves in offering only quality LED products that will exceed your expectations.
What(TM) s Included?
- Two (2) Application-Specific Heavy-Duty Steel Brackets
- One (1) SS30 Stage Series 18in Light Bar
- One (1) Heavy Duty Light Bar Wiring Harness
- All Necessary Hardware
- Installation Guide
- Allows you to mount one 18 light bar in the lower bumper opening
- CAD-designed for perfect fitment and OEM-like appearance
- Utilizes existing mounting points for easy installation - no cutting or drilling required
Information:
Included in the box: One (1) Stealth SS18 Bracket Kit for 2019+ Ram. One (1) SS18 Stage Series 18 inch Light Bar. One (1) Heavy Duty Lightbar Wiring Harness. Installation Guide.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2019-2024 | Ram 1500 |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black, Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | No |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Country of Origin (Primary) | US |
| DOT Approved | No |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Housing Shape | Rectangle |
| Input Power (watts) | 137.2, 137.2 |
| Intensity (lux) | 217,000 cd, 217,000 cd |
| Lens Length | 1.625 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Width | 6 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Measured Output (lumens) | 7,000 lm, 7,000 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Relay Included | No |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Flat, Flat |
| Street Legal | No |
| Terminal Type | Pin |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Voltage | 9-24V |
| Warranty Time | 8 |
| Wiring Harness Included | No |
| Wiring Harness Length | 6 |
| GTIN | 00195995132185 |